První část vesmíru, kterou prozkoumáme bude naše nejbližší hvězda – tedy slunce. Začínáme s ním proto, že ho nutně potřebujeme k životu na naší zemi, a také ho všichni žáci znají a nejedná se pro ně o absolutně abstraktní pojem. Slunce nám navíc svým tématem koresponduje i s roční dobou a přírodou – pomalu slábne jeho síla a čeká nás babí léto. Sluníčko nám navíc pomůže „prolomit ledy“ ve družince a skamarádit se.
Seznámení s tématem
SLUNCE – NÁŠ ZDROJ SVĚTLA A ENERGIE
Komunikační kruh: sedneme si s dětmi do kruhu a vysvětlíme si, že celý rok budeme mít jedno velké téma – Vesmír, v rámci kterého budeme vyrábět různé věci, hrát hry a poznávat nové věci. Poznávání vesmíru začneme Sluncem, kterému se budeme věnovat celé září.
Aktivita: každý žák dostane prostor, aby řekl, co podle něj patří do vesmíru, co o něm ví nebo co ho zajímá. Na úvod si pustíme video mimozemšťánka Paxiho, který nás provede sluneční soustavou a ukáže nám její nejdůležitější části (zdroj: youtube).
Vyrábění, tvoření
PAPÍROVÁ SLUNÍČKA
Popis: v rámci poznávání vesmíru si každý vyrobí své papírové sluníčko
Pomůcky: čtvrtky, žluté barevné papíry, nůžky, žluté fixky a pastelky, lepidlo
Příprava: možnost připravit si šablonu sluníčka (kruh) a nastříhat proužky barevného papíru. (Já sama však šablony téměř nepoužívám, mám raději od dětí autorské práce 🙂 ).
Postup: Děti dostanou čtvrtky, na které si nakreslí kruh (obrys sluníčka)
a posléze ho vystřihnou. Poradíme dětem, aby se pokusily udělat kruh přes celý papír a měly tak opravdu velké sluníčko. Sluníčko si následně vybarví a kdo chce, může mu přimalovat obličej. Ze žlutých barevných papírů si pak žáci nastříhají proužky dle své potřeby, ze kterých budou tvořit paprsky sluníčka – oba konce proužku vždy přilepí na kruh ze čtvrtky. Nejlépe ze zadní části sluníčka, aby lepení nebylo vidět. Výrobek je hotový, sluníčka nás už mohou hřát :-).
Pohybové hry a aktivity
POZDRAV SLUNCI (pohybová básnička)
Pomůcky: /
Příprava: dostatek prostoru pro každého
Popis aktivity: Všichni se postaví tak, aby kolem sebe měli dostatek prostoru a spolu s básničkou provádíme pohyby tělem.
Text básničky:
Teď se rovně postavíme (rovný stoj, ruce podél těla)
a sluníčko pozdravíme.
Dlaně otoč k sluníčku,
spoj je a dej k srdčíku.
Podívej se k nebi vzhůru,
skloň se k zemi, úctu vzdej
a chvilku se nehýbej.
Nahoru své ruce zvedni,
nad hlavou je spoj,
dej je k srdci svému
pozdrav slunce: „Ahóóój“.
SLUNÍČKO A MĚSÍČEK
Pomůcky: /
Příprava: určit či označit prostor vymezený pro hru
Pravidla: Děti se stávají planetkami a volně pohybují po prostoru (létají ve vesmíru). Jedno z nich je vybráno jako sluníčko a jedno jako měsíček. Úkolem měsíčku je chytat děti-planetky – koho se dotkne, tak je zmražen a musí si sednou na bobek a dál se nehýbe. Zmrzlá planetka čeká, dokud k ní nepřiběhne sluníčko a nepohladí dítě po tváři – poté opět planetka rozmrzne a může zase létat ve vesmíru. Po předem domluvené době vyměníme dětem role sluníčka a měsíčka a pokračujeme, dokud žáky hra baví.
Pohádky, básničky
PODZIMNÍ BÁSNIČKA O SLUNÍČKU
Popis aktivity: všichni společně se naučíme podzimní básničku a děti pak mohou zkoušet přeříkat ji samy či v menších skupinách
Text básničky:
Dovedes to jako podzim,
Radovat se z barviček?
Půjčil si je od sluníčka
a poseldních kytiček.
Rozdával je trávě, stromům,
také šípkům na keři,
ať se dobře kolem dívá,
kdo mi vůbec nevěří.
Doplňující aktivita: žáci mohou nakreslit k básničce obrázek, starší děti mohou zkuset vymyslet její pokračování
POHÁDKA O ŠPINAVÉM SLUNÍČKU
Popis aktivity:
Text pohádky:
Otázky k textu:
Další aktivity:
Další aktivity k tématu
BABÍ LÉTO
Komunikační kruh: sedneme si s dětmi do kruhu a budeme si povídat o babím létě, které souvisí s přicházejícím podzimem a slábnoucí sílou sluníčka. Řekneme si, co je pro dobu babího léta typické a jak ji poznáme, např. v přírodě.
Aktivita: pustíme si písničku Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře – Září a pokusíme se ji naučit (zdroj: YouTube)