První pololetí dokončíme s tématem hvězd a souhvězdí. Žáci se dozví o zvěrokruhu a podívají se, jak vypadá jejich souhvězdí, získají základní informace o hvězdách. Vyrobíme si hvězdnou oblohu a v souvislosti s Vánocemi budeme pracovat s vykrajovátky ale trochu netradičně. Připojíme příběh o Betlémské hvězdě a narození Ježíška. Přidáme také nácvik relaxace a v lednu se vypravíme na tématický výlet – do pražského Planetária.
Seznámení s tématem
HVĚZDY A SOUHVĚZDÍ
Komunikační kruh: sedneme si s dětmi do kruhu a budeme si povídat o další důležité součásti vesmíru – o hvězdách. Zeptáme se dětí, jestli nějaké hvězdy znají jménem, připomeneme si slunce (naši nejbližší hvězdu) a pak se podíváme na obrázky hvězdné oblohy a ukážeme se, že některé seskupení hvězd lidem dříve připomínaly nějaké obrázky, a proto je pojmenovali a vznikla tak souhvězdí. Ukážeme si obrázky souhvězdí zvěrokruhu a vysvětlíme si, že podle data narození má každý nějaké znamení. Následně si zahrajeme hru o znameních.
Aktivita: na předem připravených černých destičkách si ukážeme, jak vypadají souhvězdí jednotlivých znamení zvěrokruhu a pokusíme se, aby si každý zapamatoval, v jakém znamení se narodil. Následně roznesu po třídě destičky se znameními a úkolem dětí bude, aby našly destičku se svým znamením a postavily se k ní. (Pokud by byla aktivita pro děti těžká, mohou z počátku chodit s kartičkou, na které budou mít své znamení namalované/napsané). Opakujeme několik kol a vždy změníme umístění destiček.
Vyrábění, tvoření
ZÁŘIVÉ HVĚZDIČKY
Popis: každý žák si vytvoří hvězdičky, které budou zářit na noční obloze
Pomůcky: černý papír, vykrajovátka ve tvaru hvězdiček v různých velikostech, mělké plastové talíře, bílá a žlutá tempera
Příprava: /
Postup: k dispozici budou mít žáci několik velikostí vykrajovátek ve tvaru hvězdy a na mělkých plastových talířích bude žlutá a bílá tempera trochu zředěná vodou. Každý žák pak dostane černý papír a dle své fantazie si na něj může vytvořit obrysy (obtisky) hvězdiček tak, aby na noční obloze zářily do dáli.
HVĚZDNÉ NEBE
Popis: žáci si v připraveném koutku vyrobí vskutku jedinečné dílo – abstraktní hvězdné nebe
Pomůcky: černé čtvrtky, štětce růzých velikostí, bílá, žlutá a oranžová tempera či vodovka, voda, ochranné oblečení, igelit na lavici a okolní prostor
Příprava: je třeba připravit prostor před tvořením hvězdného nebe. Musí být počítáno s tím, že cákance ze štětce mohou dopadnout na blízké i širší okolí uměleckého díla, což může vyřešit plachta nebo igelit kolem lavice, kde se tvoří a ochranný oděv pro děti (staré, velké triko).
Postup: žáci mají černé čtvrtky, na které pomocí štětce a temperových a vodových barev (bílá, žlutá, oranžová) dělají různé cákance štětcem – vytvoří si tak jedinečné hvězdné nebe. Pozor! Barvy musejí být poměrně dost rozředěné vodou, aby se s nimi dalo „cákat“ – tím může snadno dojít k ušpinění oblečení i prostoru, proto doporučuji ochranné oblečení/zástěru pro malíře a plachtu nebo karton umístěný za tvořícím koutkem.
Pohybové hry a aktivity
SOUHVĚZDÍ
Pomůcky: /
Příprava: vyznačení herního prostoru
Pravidla: jak už víme, hvězdičky na obloze spolu tvoří souhvězdí, protože nikdo nechce být a všichni chceme mít nějakého kamaráda – my si teď zahrajeme na hvězdičky
a budeme také tvořit různá souhvězdí. Děti se stávají hvězdičkami a volně si létají vesmírem (pohybují se po vymezeném prostoru), dokud nevykřiknu nějaké číslo – úkolem dětí pak je vytvořit souhvězdí s daným počtem hvězdiček (vytvořit skupinu s tolika členy, jaké je řečeno číslo). Opakujeme několik kol, můžeme hrát i na vypadávání – hvězdičky, které se nevejdou do žádného souhvězdí se stanou kometou – mohou létat ve vesmíru, ale už nesmí dělat souhvězdí.
BOJ KOMETEK
Pomůcky: šátky pro skupiny na vytvoření ocásku
Příprava: vyznačení herního prostoru
Pravidla: podle počtu žáků ve skupině rozdělíme děti do několika skupinek (nejlépe po 4-5 členech) a ti se stanou kometkou – stoupnou si za sebe a každý hráč chytí za pas kamaráda stojícího před sebou. Poslední v řadě si za gumu kalhot umístí kousek šátku a zbylý šátek nechá volně viset dolu. Na domluvený signál (písknutí) se kometky pohybují ve vesmíru (vymezeném prostoru) a snaží se ostatním kometkám sebrat jejich ocásky (šátky) a zároveň nepřijít o svůj. Pokud kometka ztratí ocásek, jde si celá skupina sednout mimo herní prostor. Po vypršení určeného limitu nebo když zůstane ve hře poslední kometa můžeme změnit pořadí členů ve skupině a hrajeme znovu.
Pohádky, básničky
BÁSNIČKA HVĚZDIČKA STŘÍBRNÁ
Popis aktivity: protože je před námi doba Vánoc a v rámci poznávání vesmíru se tento měsíc bavíme o hvězdičkách, tak se společně s dětmi naučíme jednu básničku o vánoční hvězdě
Text básičky:
Hvězdička stříbrná
dopadla na zem
a všechno kolem nás
mění se rázem.
Hvězdička stříbrná
jehličím zavoní,
v zavřeném pokoji
zvoneček zazvoní.
Hvězdička stříbrná
na okno zaťuká,
jaká má tajemství,
pro holku, pro kluka?
Hvězdička stříbrná
nám zase po roce
přináší stromeček
přináší Vánoce.
POHÁDKA O BETLÉMSKÉ HVĚZDĚ
Popis aktivity: příběh v knize Josefa Lady: České Vánoce
Otázky k textu:
Další aktivity k tématu
NÁCVIK RELAXACE
Popis: vyzkoušíme s dětmi relaxační cvičení tak, aby se dokázaly zklidnit, odpočinout si a nějakou dobu relaxovat, být v klidu. Po odpočinku ještě vyzkoušíme s dětmi krátké cvičení na napětí a uvolnění svalů v těle.
Pomůcky: relaxační hudba pro děti
Příprava: /
Aktivita: děti se položí na zem ve družince tak, aby kolem sebe měl každý dostatečné místo a svůj prostor. Zavřou oči a pokusí se úplně uvolnit. Žáci se stávají hvězdičkami na obloze
a aby mohli pořádně, silně svítit a byli vidět až z naší planety, tak se vůbec nesmí hnout. Chvilku necháme děti odpočívat a relaxovat – jakmile uvidíme, že se některá hvězdička vrtí a ošívá, můžeme ji dovolit se pomalinku a potichu projít po hvězdné obloze. Ale jen tak opatrně, aby nevyrušila ostatní hvězdičky. Poté si zase lehne na zem a pokusí se dosvítit ještě dál než předtím. Velmi klidně a pomalu následně všechny hvězdičky probudíme a vrátíme zpět na zem – všichni si zpátky uvědomí své nožky, ruce a tělo a projdou se po třídě. Můžeme doplnit relaxační hudbou pro děti.
Aktivita: žáci se vrátí na zem, lehnou si a roztáhnou ruce i nohy jako opravdové hvězdičky. Na můj pokyn na pět vteřin zatnou úplně všechny svaly, aby se udrželi na obloze. Až napočítám do pěti, tak se úplně povolí a zhluboka se nadechnou a vydechnout. Poté opět zatnou všechny svaly a drží je, dokud nenapočítám do pěti, poté se mohou uvolnit a dýchat. Zopakujeme oba procesy několikrát dokola.
HVĚZDNÉ PEXESO
Popis: žáci mají na kartonových kartičkách nakreslená souhvězdí, které mají vždy dva páry a jejich úkolem je v jednom tahu odkrýt dvě kartičky se stejnými obrázky. Vzhledem k malému počtu kartiček lze hrát jen ve dvou, maximálně ve třech hráčích – můžeme vyhlásit pexesový turnaj například, kdy hraje každý s každým.
Pomůcky: kartonové kartičky s namalovanými souhvězdími
Příprava: rozložení kartiček lícem (obrázky) dolu na stůl
Aktivita: žáci položí kartičky s obrázky souhvězdí lícem dolu tak, aby obrázky nebyly vidět. Následně hráč v prvním tahu otočí dvě kartičky – pokud je na nich stejné souhvězdí, nechá si je a získává bod. Pokud se obrázky liší, tak kartičky opět otočí rubem nahoru
a vrátí je na stejné místo. Ve hře pokračuje další hráč, který opět otáčí dvě kartičky. Hra končí v momentě, kdy jsou všechny dvojice spárovány, vyhrává hráč s větším počtem správně nalezených dvojic.

VÝLET DO PLANETÁRIA
Popis: v měsíci lednu se vydáme na výlet do pražského Planetária, kde si prohlídneme vystavené exponáty a shlédneme objednaný program Polaris II., který vypráví příběh ledního medvěd, tučňáka a kolibříka, kteří zkoumají polární záři a při své expedici ve vesmíru se zajímají o další otázky a problémy hvězd a meteoritů.