V rámci celoročního tématu ve školní družině – Poznáváme Českou republiku, navštívíme další dva kraje – tentokráte kraj Pardubický a Vysočinu. Ochutnáme typickou pochoutku – perník, která tato místa proslavila, zazávodíme si stejně jako na Velké pardubické a vytvoříme si vlastní družinkové rekordy. Nezapomeneme se podívat na nejznámější památky, hrady, zámky a další zajímavosti v těchto krajích a také si řekneme důležité informace k říjnovému státnímu svátku – Vzniku samostatného československého státu.
Poznámka: vzhledem k nařízení vlády o uzavření škol a zákazu osobní přítomnosti žáků jsou témata zpracovaná pouze teoreticky a metodicky, ale k jejich praktickému naplnění v některých případech nedošlo 🙁 Pokud to bude možné, tak budou některé nezrealizované nápady a přípravy převedeny do dalšího měsíce školní docházky.
Seznámení s tématem
PARDUBICKÝ KRAJ A VYSOČINA
Komunikační kruh: společně si sedneme do kruhu a připomeneme si, jaké znalosti máme z předchozího měsíce, kdy jsme navštívili Jihomoravský a Zlínský kraj. Následně vymyslíme, jakým dopravním prostředkem bychom se mohli přesunout do dalších dvou krajů – Pardubického a Vysočiny, které budeme poznávat během měsíce října.
Aktivita: podíváme se na mapu, kde se Pardubický kraj a Vysočina nachází a opět si zkusíme namalovat, jaké řeky a pohoří v těchto krajích máme a označíme si krajská města – Pardubice a Jihlava. Až oba kraje prozkoumáme, tak si do mapičky vlepíme jejich krajské znaky.
Vyrábění, tvoření
28. ŘÍJNA
Popis: k významnému státnímu svátku 28. října – Den vzniku samostatného československého státu si vyrobíme krásnou národní koláž a povyprávíme si o tom, jaké jsou symboly naší republiky a proč je (proč by měl být) tento den pro nás tak důležitý.
Pomůcky: nakopírované obrázky z vytvořeného pracovního listu (ZDE), nasbírané a nasušené listy lípy (lze zařadit i do programu ve družině v rámci Mezinárodního dne stormů… pokud je v okolí nějaká lípa ), nůžky, lepidlo, Herkules, pastelky a fixky, video a národní hymna, karty ctností
Příprava: nasbírání a nasušení listů, nakopírování obrázků
Postup: Velmi krátce si povíme o době v dějinách před vznikem samostatného československého státu, ukážeme si obrázek prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka a pustíme si díl z cyklu Dějiny udatného českého národa. Každý pak dostane k dispozici nakopírované obrázky státní pečeti, malého a velkého státního znaku a obrázek hranic československé republiky. Pro všechny také bude nasušený list národního stromu – lípy a naučíme se správně malovat českou vlajku. To vše doplníme poslechem národní hymny.
Aktivita: K tomuto tématu ještě přidáme aktivity s kartami ctností – před děti vyskládáme několik obrázků a přečteme jim, jaké vlastnosti jednotlivé karty představují. Pokusíme se vybrat, která z ctností by se k této části našich dějin hodila. Následně si popovídáme o vlastenectví a lásce k naší zemi.
PARDUBICE – dostihy
Popis: elikož v našem poznávání České republiky se právě nacházíme v Pardubickém kraji, nemůžeme opomenout slavné závody nazvané Velká pardubická. Na počest této události si vyrobíme závodnický obrázek.
Pomůcky: omalovánky koně s jezdci, bílé papíry, lepidlo, nůžky, pastelky nebo fixky, špejle, tavná pistole/Herkules/lepenka
Příprava: vytvoření vzoru, nakopírování omalovánek koně
Postup: Každý dostane omalovánku koně s jezdcem (může si vybrat, jestli chce holčičku nebo kluka) a jeho úkolem bude obrázek vymalovat a vystřihnout. Následně budou mít všichni k dispozici A4 papír, který podélně přeložíme a rozstřihneme. Obě dvě poloviny přeložíme na sebe a na stranách slepíme. Z tohoto pruhu vytvoříme závodiště pro koně a domalujeme zem, keře a případně i překážky. Nakonec vzniklým otvorem mezi pruhy papíru prostrčíme špejli a na jeden konec přiděláme hotovou omalovánku koně – ten tak může závodit na našem závodišti 🙂

Pohybové hry a aktivity
VELKÁ PARDUBICKÁ
Pomůcky: /
Příprava: vyznačení dostihových drah, vytvoření překážkové dráhy
Pravidla: Žáci si utvoří dvojice, ve kterých bude jeden z nich představovat závodního koně a druhý jezdce. Společně se pak postaví na start a budou stát za sebou, jezdec se bude držet kolem pasu svého koně. Podle prostoru spolu bude vždy soutěžit několik dvojic – jejich úkolem bude ve společném tandemu překonat připravenou překážkovou dráhu a doběhnout do cíle jako první. Ovšem pozor! Pokud jezdec spadne ze svého závodního koně (pustí se ho), tak celá dvojice je ze závodu diskvalifikována. Podle času si každá dvojice může vyzkoušet jednou trasu nanečisto (bez zaznamenání času) a jednou poté v ostrém závodě (se stopováním času). Hodnocení – každá závodní dvojice bude mít zaznamenána svůj čas v tabulce a vítězem se stane kůň a jezdec s nejrychlejším časem – získá drobnou odměnu za svůj
– k realizaci s dětmi bohužel nedošlo
Další aktivity k tématu
PELHŘIMOV – město rekordů
Popis: v rámci našeho putování Českou republikou se podíváme do Pelhřimova – českého města rekordů, něco si o něm povíme a vytvoříme si své vlastní Slůní rekordy.
Pomůcky: stopky, špejle, metr, papíry, dřevěné kostičky, různé věci na kimovku (cca 10-15) + tabulky na zapsání, kniha rekordů, videa o českých rekordech
Příprava: vymyšlení několika kategorií Slůních rekordů, vytvoření knihy rekordů
Postup: Povíme si o agentuře Dobrý den, která se nachází v Pelhřimově a ukážeme a přečteme si několik rekordů, které tam jsou zaznamenané. Následně nás čeká vytváření vlastních rekordů, a to hned v několika oblastech a kategoriích:
- Kdo vydrží nejdéle bez mluvení?
- Kdo hodí nejdál špejlí?
- Vytvoření nejdelšího družinkového hada z lidských těl.
- Kdo postaví nejmenší vlaštovku?
- Kdo vydrží nejdéle stát s dřevěnou kostičkou na ruce?
- Kdo si zapamatuje nejvíce věcí?
Po vytvoření všech těchto rekordů si o nich zapíšeme krátký článek do naší vlastí Slůněcí knihy rekordů a poznamenáme si jména rekordmanů. Třeba se někdy podaří je překonat 🙂

PARDUBICE – ochutnávka města
Popis: v rámci poznávání Pardubického kraje nemůžeme vynechat krajské město Pardubuice a jeho symbol
Pomůcky: upečený perník (+ bezlepkový a bezlaktózový dietní kus), koření na čuchání (skořice, hřebíček, anýz, badyán, nové koření, zázvor)
Příprava: historie perníku v Pardubicích, upečení ochutnávky, připravené koření do mističek
Postup: nejprve se podíváme po městě, co zajímavého v něm je (Východočeské muzeum, zámek, Zelená brána, hokejový klub, dostihové závodiště) a vysvětlíme si, proč mají Pardubice ve znaku koně. Pak se zaměříme na pardubický perník, který je známý už od 16. století, stručně si řekneme jeho historii a především to, jaké recepty a koření se používá pro jeho výrobu. Následně si očucháme mističky s různými ingrediencemi, abychom věděli, z čeho se perník skládá. A nakonec nezbývá než tuto slavnou pardubickou pochoutku ochutnat.

VÝLETOVÁNÍ PO PARDUBICKÉM KRAJI A VYSOČINĚ
Popis: Na závěr poznávání dvou krajů v tomto se měsíci se usadíme k interaktivní tabuli a vydáme se na průzkum nejznámějších památek a zajímavostí v těchto místech pomocí fotek a videí.
Pomůcky: interaktivní tabule, fotky, videa a popisky
Příprava: nalezení informací, které chci sdělit dětem, předem
Postup: Nejprve se vypravíme do Pardubického kraje – v tomto kraji se nachází mnoho různých zámků, například – zámek Litomyšl, Nové Hrady, Pardubice, Slatiňany nebo Moravská Třebová a známá a dobře viditelná Kunětická hora. Je tu také zřícenina hradu Lichnice a hrad Svojanov, ke kterému se váže spousta různých pověstí plných strašidel a duchů. Důležité je město Pardubice, které je krajským městem, nachází se zde plno úřadů a také se zde jezdí koňské dostihy Velká pardubická a pochází odtud známý (a dobrý) pardubický perník – to už vše víme 🙂 . Kromě Pardubic si můžeme jmenovat také vesnici Holice, odkud pocházel známý český cestovatel Emil Holub – ten jezdil hlavně do Afriky a přivezl do naší země spoustu zajímavých věcí tam odsud. Ve výčtu měst nesmíme zapomenout ani na Litomyšl a Poličku, kde se narodili dva známí čeští hudební skladatelé – Bedřich Smetana a Bohuslav Martinů. Pustíme si krátké ukázky jejich tvorby (B.S – Vltava), (B.M – koncerty pro piano). Ještě se koukneme na přírodu – pardubickým krajem protéká spoustu řek (např. Orlice, Chrudimka, Labe, Svitava a Morava) a leží zde pohoří Králický Sněžník, přes který protékají řeky a tečou do tří evropských moří – Baltského, Severního a Černého. Je tu také vodní nádrž Seč a někdo z vás se možná s rodiči vydal na výlet do Toulovcových maštalí, kde je spousta skalních městeček a různých cestiček mezi skalami 🙂
Druhý kraj, o kterém si tento měsíc povídáme, je kraj Vysočina, a i ten je moc zajímavý. Opět tu máme velkou spoustu zámků, hradů a zřícenin – např. Třebíč, Bítov, Pernštejn, Lipnice a možná znáte Zelenou Horu… Zajímavé je také město Telč, které je zanesené na seznamu UNESCO – to je takový seznam, kde jsou zapsané různé důležité památky a lidé je musí obzvláště chránit a být opatrní, aby je nezničily. Říká se, že Vysočina je jedna z nejčistších oblastí České republiky a tečou tu řeky Sázava, Jihlava a také tu je vodní nádrž Švihov, ze které se čerpá pitná voda pro Prahu, tak se podívejte, jak daleko to je od Prahy. Je tu také jaderná elektrárna Dukovany, ta vyrábí energii a možná znáte tyhle velké tovární komíny (chladící věže). No a úplně nejdůležitější je tenhle kraj proto, že tam v létě paní vychovatelka Terezka jezdí na tábor! 🙂