duben: PLANETA ZEMĚ

V dubnu se zaměříme na naši modrou planetu, podíváme se, jak vypadá z vesmíru a namalujeme si velký plakát a umístíme na něj všechny kontinenty, zajímavé památky a také zvířata a běžné živočišné druhy. Vyzkoušíme si mnoho celosvětových i národních pozdravů, a nakonec popřemýšlíme o tom, jak by se dalo naší planetě pomoci a jak ji co nejlépe chránit. Uděláme si několik výzev a pokusíme se je co nejdéle vydržet!

Poznámka: Z nařízení vlády ČR byla kvůli epidemii Covid-19 přerušena prezenční výuka ve školách, a tudíž program nemohl být zrealizován a byl připraven pouze teoreticky.

Seznámení s tématem

NAŠE MODRÁ PLANETA

Komunikační kruh: jelikož v dubnu slavíme den Země a ve vesmíru je to pro nás nejdůležitější planeta, tak ji pořádně prozkoumáme a celý měsíc duben se ji budeme věnovat.
Aktivita: zahrajeme si kvíz – rozdělíme družinku na několik skupin po 3-4 hráčích a budeme pokládat různé otázky vztahující se k planetě Zemi. Úkolem skupiny bude vždy napsat správnou odpověď na papírek. Poté si vše přečteme, zodpovíme nahlas otázky a řekneme si správné odpovědi, čímž testíky vyhodnotíme. Družstvo s nejvíce body může získat nějakou drobnou odměnu.

Vyrábění, tvoření

PLANETA ZEMĚ

Popis: planeta Země je naším domovem, a proto si společně vyrobíme její velký plakát
Pomůcky: velký bílý papír, pastelky, fixky, omalovánky památek a zvířat, nůžky, lepidla, atlas
Příprava: nakopírování omalovánek zvířat a různých památek a pamětihodností
Postup: na velký papír namalujeme obrys planety Země (východní i západní polokouli) a podle atlasu se pokusíme namalovat do obrysu také jednotlivé kontinenty a moře či oceány. Postupně také můžeme domalovat různé památky, o kterých si povíme pár základních informací a nalepíme je do správného kontinentu. Pokud by dětem nešlo malování, můžeme je mít předpřipravené ve formě omalovánek, stejně jako např. omalovánky zvířat, které vybarvíme a opět je nalepíme na správné místo na naší planetě. Vznikne nám tak společně vytvořená naše krásná planeta Země.

Pohybové hry a aktivity

SVĚTOVÉ POZDRAVY

Popis: procestujeme celým světem a v různých koutech si vyzkoušíme různé pozdravy
Pomůcky: /
Příprava: /
Pravidla: žáci se pohybují ve vymezeném prostoru a na předem určený signál se zastaví a pozdraví se s nejbližším kamarádem podle nějakého celosvětového pozdravu např. tření nosů, podání ruky, ohmatání hlavy, objetí, přiložení ucha na ucho, přiložení bosých chodidel k sobě, očichání druhého, vzájemný tanec…

Pohádky, básničky

NAŠE ZEMĚ

Popis aktivity: Na počet naší krásné modré planety se tento měsíc naučíme novou básničku.
Text básničky:
Naše země ta se točí,
i když nemá nožičky,
zvesela si nevyskočí,
shodila by hvězdičky.

Po Vesmíru tiše pluje,
s Merkurem si promluví,
Venuše ji pozdravuje,
o Zemi už každý ví.


Další aktivity k tématu

DEN ZEMĚ – OCHRANA PLANETY

Popis: už víme, jak naše krásná planeta vypadá a tak se pokusíme popřemýšlet, čím lidé planetě ubližují a jak by ji mohli chránit.
Pomůcky: tabule, fixka
Příprava: /
Postup:

zapíšeme si všechny nápady, jak by lidé mohli chránit planetu, na tabuli tak, aby na ně všichni dobře viděli – společně pak budeme přemýšlet, jaké nápady můžeme dodržovat my sami a uděláme si z toho družinkovou výzvu 🙂 schválně, kdo zvládne daný slib dodržovat celý týden? Nebo celý měsíc?
!!! Připomeneme si témata: šetření s vodou, šetření s jídlem, třídění odpadků