ČR: Zlínský a Jihomoravský kraj

V prvním měsíci školního roku se vydáme do Zlínského a Jihomoravského kraje, podíváme se na fotky přírody a krásných hradů a zámků těchto krajů. Povíme si o druhém největším městě – Brně a připomeneme si, jaké věci z těchto míst pocházejí. Na památku vinobraní si vyrobíme obrázek hroznového vína a také obrázek svatého Václava, který slaví v září svátek. V těchto krajích nemůžeme opomenout ani lidové tance, typicky zdobené kroje a tradiční písně s cimbálovou muzikou.

Seznámení s tématem

POZNÁVÁME ČESKOU REPUBLIKU – ZLÍNSKÝ A JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Komunikační kruh: Seznámíme se s celoročním tématem – poznávání země, ve které žijeme. Ukážeme si mapu a vysvětlíme si, jakým způsobem bude naše poznávání probíhat, totiž že každý měsíc se budeme věnovat dvěma krajům naší republiky. Ukážeme si fotky, povíme si, co je pro danou oblast typické, něco si namalujeme a vyrobíme. Na závěr poznávání nalepíme do naší cestovatelské mapy znak daného kraje na důkaz, že ho máme důkladně prozkoumaný.
Aktivita: na mapě si ukážeme, o jakých krajích si budeme povídat a řekneme si, jaká jsou tam důležitá města, hory a řeky. Pokusíme se je do mapy namalovat.

Vyrábění, tvoření

CO TVOŘÍME

Popis: vzhledem k našemu cíli prvního poznávání ČR – oblasti jižní Moravy a době, kdy se do těchto koutů vydáváme, se musíme podívat i na tradiční vinobraní. Povíme si pár základních informací o této tradici a vyrobíme si obrázek vinné révy.
Pomůcky: čtvtrka, suchý pastel, fixky nebo pastelky
Příprava: /
Postup: každé dítě dostane papír, na který si pomocí suchého pastelu vytvoří několik kroužků, jako kuliček vinné révy a prsty je následně rozetře. Zelenou pastelkou nebo fixkou pak domalujeme k rostlinkám stopku a jejich listy.

Pohybové hry a aktivity

LIDOVÉ TANCE A MUZIKA

Popis: podíváme se na obrázky cimbálu – typického hudebního nástroje, na který se hraje na jižní Moravě a poslechneme si ukázku (zdroj: youtube.com). Koukneme se na ukázky lidových tanců v krojích a následně se podle videa zkusíme naučit snadný lidový tanec – Mazurku 🙂
Pomůcky: videa: ukázka dětí, valašské polky, Jasénka, lidové tance
Příprava: /
Pravidla: rozdělíme se do dvojic a pokusíme se naučit tancovat lidový tanec z Polska – Mazurku. Pokud to bude děti bavit, můžeme si pouštět další videa a zkoušet taneční kroky lidových tanců dál a dál 🙂

Další aktivity k tématu

SVATÝ VÁCLAV

Popis: 28. září nás čeká státní svátek, kdy nepůjdeme do školy – a tak si povíme, proč vlastně zůstáváme doma, kdo byl svatý Václav a vyrobíme si upomínkový obrázek. Podíváme se také na krátké video o svatém Václavovi.
Pomůcky: nakopírovaný papír s obrázkem svatého Václava, pastelky a fixky, šablonka královské koruny, nůžky, lepidlo, krepové a barevné papíry, čtvrtky; informace a video o svatém Václavovi
Příprava: nakopírování obrázku se svatým Václavem, připravení šablonek korunky, připravení materiálu
Postup: každý dostane svůj papír s obrázkem svatého Václava, kterého si vybarví pastelkami nebo fixkami podle své fantazie. Následně má každý k dispozici obrys královské koruny, kterou si vystřihne ze čtvrtky a podle sebe ji vybarví a ozdobí krepovými a barevnými papíry. Korunku pak nalepí na papír vedle svatého Václava.
Aktivita: během vyrábění si povíme základní informace o svatém Václavovi a podíváme se na krátké video Dějiny udatného českého národa – Svatý Václav (zdroj: youtube.com).

VÝLETOVÁNÍ PO ZLÍNSKÉM A JIHOMORAVSKÉM KRAJI

Popis: Využijeme moc techniky a díky fotkám a videím procestujeme první dva kraje České republiky – Zlínský a Jihomoravský. Podíváme se na významná místa, památky a přírodní úkazy. Budeme si společně povídat o místech, která v těchto krajích navštívily samy děti.
Pomůcky: fotky a videa na internetu, vlastní zkušenosti a zážitky 🙂
Příprava: /
Postup: Podíváme se na fotky největší propasti v České republice i ve střední Evropě – Macochy a povíme si pověst o ní. Prohlédneme si také fotky Punkevních jeskyní, povíme si o krápníkové výzdobě a také o netopýrech, kteří v jeskyních často bydlí. Ukážeme si také vodní nádrž Nové mlýny. Zmíníme se i o Pálavě, kterou možná znají spíše rodiče – kvůli dobrému vínu, které se zde (stejně jako v celé oblasti) pěstuje a poté se z něj vyrábí víno. Poté se přesuneme k památkám – podíváme se na krásný lednicko-valtický areál, zámek Mikulov, Znojemský hrad, zřícenina Sirotčí hrádek a Dívčí hrady, hrad Veveří, Bítov a Vranov nad Dyjí, zámek Kroměříž. Přesuneme se ještě do Brna – druhého největšího města v ČR, ukážeme si hrad Špilberk a podíváme se na video, jak se v Brně jezdí závody motorek Moto GP. A co z těchto dvou krajů pochází za známé výrobky nebo dobrůtky? Znojemské okurky, víno (Pálava), Baťa (Zlín), ovoce.
Po této virtuální prohlídce si povíme, zda někdo z dětí na uvedených místech byl a může nám o svém výletování něco povyprávět.